Abdullah Biricik: "UEFA, Galatasaray'a Şampiyonlar Ligi için görüşme daveti gönderdi"

Galatasaray'a Şampiyonlar Ligi için ilk müjdeli haber UEFA'dan geldi.

Abdullah Biricik: "UEFA, Galatasaray'a Şampiyonlar Ligi için görüşme daveti gönderdi"

UEFA, Şampiyonlar Ligi'nde yapılacak format değişikliği öncesinde bazı kulüplerle görüşme gerçekleştirmek için hereke geçti.

Gazeteci Abdullah Biricik, Galatasaray ile ilgili flaş gelişmeyi aktardı.

Biricik'in sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şu şekilde:

-UEFA, DAVET GÖNDERDİ-

"UEFA özel bir görüşme talebi için Galatasaray Kulübüne davet gönderdi. Şampiyonlar Liginin yeni statüsü ile ilgili görüşme yapılacak. Görüşmeye Avrupa’nın elit takımları davet edildi." ifadelerini kullandı.

ŞAMPİYOINLAR LİGİ'NDE YENİ FORMAT NASIL OLACAK?

UEFA, Şampiyonlar Ligi'ndeki takım sayısının 32'den 36'ya yükseltildiğini açıkladı.

UEFA'dan yapılan açıklamaya göre Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen icra kurulu toplantısında "İsviçre sistemi" adı verilen Şampiyonlar Ligi'nin yeni formatına onay verildi.

Yeni formata göre takım sayısı 32'den 36'ya yükseltilerek geleneksel grup aşamasından lig sistemine geçildi.

Takımlar, mevcut sistemdeki 3 rakiple oynanan 6 grup karşılaşması yerine 8 farklı ekibe karşı 4'ü evinde, 4'ü deplasmanda olmak üzere en az 8 lig maçı yapacak.

Ligi ilk 8'de bitiren takımlar, doğrudan son 16 turuna yükselecek. Ligi 9 ile 24. sıralarda tamamlayan ekipler, son 16 turu için iki ayaklı play-off maçları oynayacak.

Dört yeni kontenjandan biri, UEFA klasmanında 5. basamakta yer alan ülkenin yerel liginde 3. sırayı elde eden takıma gidecek. Bir takım da "Şampiyonlar Yolu"ndan gelerek yerel lig şampiyonları arasından turnuvaya katılacak.

Diğer iki kontenjan ise Avrupa kupalarında bir önceki sezon en iyi kolektif performansı gösteren ülkenin takımlarına verilecek. Takımların önceki sezon Avrupa'da topladığı puanlar, temsil ettikleri ülkenin katılımcı sayısına bölünecek. Söz konusu puan hesaplamasında ilk ikiye giren ülkelerin yerel liglerinden Şampiyonlar Ligi'ne katılım hakkı kazanamayan temsilciler, bu iki kontenjanın sahibi olacak.

Ayrıca Avrupa Ligi ve Avrupa Konferans Ligi'nde de 36'şar ekipten oluşan benzer format uygulanacak.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2022, 14:46
YORUM EKLE