Gürcan Bilgiç: "Fenerbahçeli oyuncular izin verecek mi? Galatasaray maçı sonrası ayağa kaldırır"

Süper Lig'de Galatasaray - Fenerbahçe derbisi öncesi büyük bir heyecan yaşanıyor.

Gürcan Bilgiç: "Fenerbahçeli oyuncular izin verecek mi? Galatasaray maçı sonrası ayağa kaldırır"

Sabah Gazetesi spor yazarı Gürcan Bilgiç, Galatasaray - Fenerbahçe derbisiyle ilgili yorumlarda bulundu.

- Galatasaray, derbiden şampiyon olarak çıkabilir mi?

"FENERBAHÇELİ OYUNCULAR İZİN VERECEK Mİ?"

Tüm yorumlarda puan farkı dört iken derbinin şampiyonluğu belirleyeceği konuşuluyordu. Fark "Altı"ya çıkınca durum değişti mi? Yorumlarda öyle ama Fenerbahçe takımı farklı düşünüyor. Beraberlik bile Galatasaray'ı şampiyon yapacak. Durum şu; Fenerbahçe oyuncuları buna izin verecek mi?

- Fenerbahçe'nin derbiyi kazanması durumunda yarışta başka bir psikolojiden bahsedebilir miyiz?

"GALİBİYET AYAĞA KALDIRIR"

 Kazanması F.Bahçe camiasını ayağa kaldırır, keyifleri yerine getirir. Ama beraberlik G.Saray'a yetecek. Son maçta oyunu buna göre yönlendirebilirler. Derbiden hangi hasarla çıkacakları da son maçın atmosferini etkiler. Çünkü iki takımın da kart sınırında olan isimleri var. İkisi de son maça ideal kadro ile çıkamayabilir.

- Tribünde 50 bini aşkın taraftar olacak. Bu durum G.Saray'ın itici gücü olurken F.Bahçe için handikap oluşturur mu?

"GALATASARAY'IN TARAFTARI MAÇI OYNAMAYI BİLİYOR"

Evindeki kazanma serisinin nedeni zaten taraftarının etkisi. Maç oynamayı bilen bir taraftarı var Galatasaray'ın. Kesinlikle kendi oyuncularını pozitif, hakemi ve rakibi negatif etkileyeceklerdir. İki sezon önce Crespo'nun golüyle kazanırken de aynı taraftara karşı oynadı Fenerbahçe. Zor bir ortama geliyorlar.

- Galatasaray, ideal kadro ile sahaya çıkacak. F.Bahçe'de ise önemli eksikler var. Bu eksikler derbinin kaderini belirler mi?

"YERLERİ DOLMUYOR"

İsmail Yüksek ve İrfan Can sezonun parlayan isimleriydi. Yerleri dolmuyor. Hem mücadele hem de kalite olarak geriye düştüler. Bu açığı sadece daha çok koşarak kapatabilirler. F.Bahçe kadrosunun mazeretsiz oynaması gereken bir 90 dakikada var. Eksikleri kapatacak tecrübeli oyunculara da sahipler.

- İsmail Kartal'ın, Kadıköy'deki maçta korkak futbol oynattığı konuşuldu. F.Bahçe'de taraftarın tek isteği artık derbide galibiyet yaşamak. Kaybedecek çok şeyi kalmayan F.Bahçe'nin neleri doğru yapması gerekir?

"MERTENS, RAHAT BIRAKMAYACAKTIR"

İsmail hoca, ilk maça çıktığında puan olarak öndeydi. Bunun üstüne tempoya kement atan bir rakip taktiği ve hakem kararları geldi. Bu kez sakinliğin maçı yönlendireceğini biliyor. Öncelikle maçın 11'e 11 oynanması gerekiyor. İkincisi orta sahada karşılaşacakları baskıdan çıkmaları lazım. Fred'e çok iş düşecek. Rakibin beyni Mertens, rahat bırakmayacaktır. Buna karşın öndeki dörtlüsü direkt de oynayabiliyor, set hücumu da yapıyor. Mümkün olduğunca defans altılısıyla, hücum dörtlüsünün arasını açmak ister.

- İki hoca hangi duygularla takımlarının başında olacaklar?

"OKAN BURUK RİSK ALMAZ"

İsmail Kartal, kazanmak dışında formülü olmadığını biliyor. Ortamın farkında, hakemin baskı yaşayacağını biliyor, bu yüzden oyuncularını uyaracaktır. Okan Buruk, beraberliğin yettiği bir maçta risk almaz. Kadıköy taktiğinden de vazgeçmez. Faul yap, oyunu durdur, tempoyu düşür. Riski karşıya vermek isteyecek.

- Bir tarafta tecrübe abidesi Muslera, diğer tarafta zaman zaman iyi maçlar çıkarsa da eleştirilen Livakovic var. Kime ne kadar iş düşer, kimin maçı olur?

"MUSLERA'YA ÇOK İHTİYAÇLARI OLACAK"

İlk maça bakarsak, ikisine de çok iş düşmeyecek gibi görünüyor. Galatasaray, beraberliği cebine koymak isteyecektir. Belki ilk 20 dakika klasik baskılarını yaparlar, sonrasında kendi sahalarında sonucu savunurlar. Bu noktada Muslera ön plana çıkacaktır. Fenerbahçe için tek sonuç var çünkü. Bu maçta Galatasaray'ın Uruguaylı efsanesine çok ihtiyacı olacak.

- Galatasaray, Kadıköy'deki karşılaşmada dengeli oynadı. Bu maçta şampiyonluk için 1 puan yeteceğini de düşünürsek coşkudan uzak bir derbi mi izleriz? Yoksa temponun yüksek olduğu tarihi bir derbi mi bizi bekliyor?

"KISIR MAÇ OLUR"

Ben kısır bir maç olmasını bekliyorum. Nedenlerini de anlattım. Tek fark şu; Süper Kupa maçına çıkmayı çok istemişti Fenerbahçeli oyuncular. Yani; hesap kesiminin uzadığı bir maç aslında bu. Djiku, "Gururumuz için oynayacağız" derken, bunu takımın duygusu olarak ifade ediyor. Fenerbahçe'nin öne geçmesiyle tempo yükselir.

- Hakem Arda Kardeşler'in, maça etkisi olur mu? İlk karşılaşmayı da o yönetmişti. Eleştiriler de var…

"ŞİKAYET EDİYORLAR AMA..."

Kadıköy'de 41 dakika oynandı maç. 26 faul yaptı Galatasaray. Sahaya 3-4 kez sağlıkçılar girdi. Metin Öztürk şikâyet ediyor ama Arda Kardeşler o maçta, Okan Buruk ne bekliyorsa gerçekleştirdi. Eğer bu maçta futbol oynanmasına izin verirse, oyuna tempo katmayı tercih ederse doğru hakemlik yapmış olur. Her faul atışı için oyunu bir dakika durdurup, soğutmaya başlarsa, anlayın ki o geceden hiçbir şey çıkmaz.

HABER SARI KIRMIZI uygulamamızı telefonunuza ücretsiz indirin, transfer haberlerini anında öğrenin. İndirmek için tıklayın.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2024, 23:16
YORUM EKLE