Erden Timur: "Galatasaray'ın tüm borcu ödeniyor, hiçbir spor kulübünde olmadı"

Galatasaray Sportif AŞ Başkan Vekili Erden Timur, "Florya'dan, 10 milyar liranın üstünde, daha ihtiyatlı gelir söz konusu. Yüzde 20'si satılırsa inşaatın maliyeti çıkıyor. Yüzde 26'sı satılınca da Galatasaray'ın tüm borcu çıkıyor." dedi.

Erden Timur: "Galatasaray'ın tüm borcu ödeniyor, hiçbir spor kulübünde olmadı"

Erden Timur, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Anadolu Oditoryum Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen genel kurulda konuştu.

Sunumunu yaptığı projelerle ilgili seçim sürecinden beri hep aynı dokümanlarla aynı şeyleri anlattığını ve 12 tane toplantıda 50'den fazla soru cevapladığını aktaran Timur, "Eleştiri geliştirici bir şey. Her türlü eleştiriye açık olmak gerekiyor. Herkesin özgür kararını vermesi için hiçbir şeyi pazarlama mantığıyla anlatmamam gerektiğini ifade etmiştim. Çok özen gösteriyoruz. Her şey konuşulmalı. Ama bu kadar titizliğe rağmen tam tersi ima yapıldığında gerçekten maksatlı oluyor. Burada tek maksat doğruya ulaşmak." dedi.

"Bir an önce ana faaliyetlerimizden kar etmeliyiz"

Florya arazisinin imarının bulunduğunun anlatan Timur, Riva Projesi'yle ilgili de şunları söyledi:

"(Riva ile borcumuzu azalttık mı?) diye sorulmuştu. Rakiplerimizden Beşiktaş'ın yarısı, Fenerbahçe'nin de neredeyse üçte biri kadar borcumuzun, onlara göre az olmasının sebebi, çok önemli kısmı Riva aslında. Bir an önce ana faaliyetlerimizden kar etmeliyiz ama şu an sadece Almanya'da iki tane enstitüyle futbol altyapı çalışmaları başlatıldı, sadece ana faaliyetlerin kar getirici olması için. Çünkü ana faaliyetle kar getiremeyen hiçbir kurum yaşayamaz. Riva'daki paraya kimse güvenmesin diye bunu yapıyoruz, mali sürdürülebilirliğin temelinde bu yatıyor. Ne kadar sorumlu davranmaya çalıştığımızı, üzerimizdeki baskıya rağmen, normal transferde 4-5 yıllık kontratlar var, ne kadar hassasiyet gösterdiğimizi tüm rakamlarla anlatacağız. Onu da sürdürülebilir modele götürme çabamız var. Belki birinci yıl olmayacak ama sonraki yıllarda olacak, göstermek isterim."

Galatasaray Adası Projesi imar hakkının 200 metrekare olduğunu hatırlatan Timur, buranın yıllarca doğru şekilde sosyal tesis olarak kullanılması için ekstra alanların gerektiğini ve ekstra alanlar için üstündeki rakamları da gösterdiklerini kaydetti.

"Florya'nın yüzde 26'sının satışıyla Galatasaray'ın borcu ödeniyor"

Florya'nın borçla nasıl ilişkilendirileceği konusuna değinen Timur, "Florya'dan 10 milyar liranın üstünde, daha ihtiyatlı gelir söz konusu. Yüzde 20'si satılırsa inşaatın maliyeti çıkıyor. Yüzde 26'sı satılınca da Galatasaray'ın tüm borcu çıkıyor. Florya'da 530- 650 gibi daire çıkacak. 108 daire satılınca inşaat maliyeti, 137 daire satılınca da Galatasaray'ın borcu ödeniyor." ifadesini kullandı.

Herkesin kendi işini korumakla mükellef olduğunu ve 14 milyar lira aktif büyüklüğü olan bir şirketi olduğunu anlatan Timur, dün konuştuğu bir şirket genel müdürü ve daha önce konuştuğu bir banka sahibinin kendisine, "Çok iyi yapılmış ve vizyoner bir yapı, hiçbir spor kulübünde olmadı" dediklerini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2022, 00:57
YORUM EKLE