Levent Tüzemen: "Gelecek sene olmayacağını biliyor, Galatasaray'da büyük maçlarda büyük oynuyor"

Galatasaray, sezonun maçında Rams Park'ta Fenerbahçe ile şampiyonluğunu ilan etmek için sahaya çıkacak.

Levent Tüzemen: "Gelecek sene olmayacağını biliyor, Galatasaray'da büyük maçlarda büyük oynuyor"

Sabah Gazetesi spor yazarı Levent Tüzemen, GalatasarayFenerbahçe derbisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

- Galatasaray, derbiden şampiyon olarak çıkabilir mi?

"GALATASARAY, ŞAMPİYONLUĞUNU İLAN EDER"

G.Saray'ın, F.Bahçe'ye karşı ciddi bir psikolojik üstünlüğü var. Okan hocanın F.Bahçe'ye yenilgisi bulunmuyor. G.Saraylı oyuncular yine güçlü seyirci desteğiyle derbide sahaya çıkacaklar. G.Saray'ın şampiyonluğunu ilan edeceğini düşünüyorum.

- Fenerbahçe'nin derbiyi kazanması durumunda yarışta başka bir psikolojiden bahsedebilir miyiz?

"4 PUAN FARKLA GELSEYDİ..."

G.Saray'a iki maçtan 1 puan almak yetiyor. F.Bahçe derbiye 4 puan farkla gelseydi çok farklı senaryolar ortaya çıkardı. G.Saraylı oyuncular derbilerde nasıl oynayacaklarını bildikleri gibi nasıl şampiyon olacaklarını da iyi biliyorlar.

- Tribünde 50 bini aşkın taraftar olacak. Bu durum G.Saray'ın itici gücü olurken F.Bahçe için handikap oluşturur mu?

"ETLE TIRNAK GİBİ OLDULAR"

G.Saraylı oyuncular geçen yıldan bu yana hep dolu tribünlerle oynadı. Taraftar ve futbolcular etle tırnak gibi oldu. G.Saray taraftarları, futbolcuların oyundan düştüğünü hissettiği anda hemen itici güç olmak için devreye giriyorlar. F.Bahçeli oyuncular, G.Saraylı meslektaşlarına oranla dolu tribünler açısından daha bir kırılganlık gösterebiliyorlar.

- Galatasaray, ideal kadro ile sahaya çıkacak. F.Bahçe'de ise önemli eksikler var. Bu eksikler derbinin kaderini belirler mi?

"BU ANLAYIŞ REKORLARI GETİRDİ"

Okan Buruk, G.Saray şampiyonluk rayına girdiğinde maceraya yelken açmayıp kadronun iskeletini şampiyonluk yaşamış oyunculardan kurdu. Bu anlayış sadece başarıyı değil rekorları da getirdi. İsmail Kartal, son iki aydır kadro ve oyuncu tercihlerinde bir dağınıklık yaşadı. Bu da F.Bahçe'nin ritmini ve dengesini bozdu. G.Saray ideal kadrosuyla derbiyi kazanmaya daha yakın.

- İsmail Kartal'ın, Kadıköy'deki maçta korkak futbol oynattığı konuşuldu. F.Bahçe'de taraftarın tek isteği artık derbide galibiyet yaşamak. Kaybedecek çok şeyi kalmayan F.Bahçe'nin neleri doğru yapması gerekir?

"HAR VURUP HARMAN SAVURMAZ"

İsmail Kartal'ın Kadıköy'de korkak bir futbol oynattığını düşünmüyorum. G.Saray da ilk derbide rakip kaleye 1 şut atabildi. İki takım da gövdeli transferler yapmıştı. İki hoca da kontrollü oynamayı tercih etti. F.Bahçe adına oyunun RAMS Park'ta da kontrollü olacağını düşünüyorum. Okan Buruk ise evindeki avantajını kullanmak isteyecektir. Ama oyun anlayışı olarak har vurup harman savurmaz.

- İki hoca hangi duygularla takımlarının başında olacaklar?

"GELECEK SENE OLMAYACAĞINI BİLİYOR"

İsmail Kartal derbiye çıkarken gelecek yıl F.Bahçe'nin başında olmayacağını biliyor. Yalanlanmayan haberlere göre oyuncular, Kartal ile iletişim kopukluğu yaşıyor. Bu ortamda İsmail Kartal, oyuncularını motive edebilir mi? Okan Buruk'un başarısında oyunculara karşı adaletli davranmasının büyük bir payı var. Ben zihinsel olarak Okan hocanın daha rahat olacağına inanıyorum.

- Bir tarafta tecrübe abidesi Muslera, diğer tarafta zaman zaman iyi maçlar çıkarsa da eleştirilen Livakovic var. Kime ne kadar iş düşer, kimin maçı olur?

"MUSLERA, BÜYÜK MAÇLARDA BÜYÜK OYNUYOR"

Muslera'nın ligde haksız rekabet yarattığını eski meslektaşı, F.Bahçe'nin efsanesi Volkan Demirel söylemişti. Muslera, büyük maçlarda büyük oynuyor. Takımını mükemmel yönetiyor. Livakovic, F.Bahçe'de 1 yılını doldurmadı ama Hırvat Milli Takımı'nın kalesine geçmek de öyle kolay olmaz. Muslera da Livakovic de derbide hazır bir konsantrasyon içinde olacaklardır.

- Galatasaray, Kadıköy'deki karşılaşmada dengeli oynadı. Bu maçta şampiyonluk için 1 puan yeteceğini de düşünürsek coşkudan uzak bir derbi mi izleriz? Yoksa temponun yüksek olduğu tarihi bir derbi mi bizi bekliyor?

"GALATASARAY, RİSK ALMAZ"

Derbide coşku tribünlerde olur. Çünkü G.Saray taraftarının müthiş bir koreografi hazırladığını duydum. İki takım adına temponun yüksek olup olmayacağını oyuncuların hırsları ve oyun anlayışları belirleyecektir. Gerçek şu ki G.Saray risk almaz. F.Bahçe riske girer mi?

- Hakem Arda Kardeşler'in, maça etkisi olur mu? İlk karşılaşmayı da o yönetmişti. Eleştiriler de var…

"ÇOK TARTIŞILACAK KONU"

Hakem Arda Kardeşler'in bu maça atanması doğru mu? Çok tartışılacak konu. Dilerim adaletli bir maç yönetir. Sivas maçında İcardi'ye yapılan penaltı ile yine aynı futbolcunun attığı golü vermemişti. Bence burada en büyük hatalı olan VAR'da görevli İtalyan hakemdi. İlk yarıdaki Kadıköy'deki derbide Djiku'nun İcardi'nin yüzüne attığı yumruğu maalesef göremedi. Bence MHK sadece VAR'ı değil AVAR'ı da yabancı hakem yapmalı.

HABER SARI KIRMIZI uygulamamızı telefonunuza ücretsiz indirin, transfer haberlerini anında öğrenin. İndirmek için tıklayın.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2024, 18:46
YORUM EKLE