Tümer Metin: "Bir tek ben çalım atmadım, içinden geçti"

Galatasaray, Süper Lig’in son haftasında deplasmanda Antalyaspor ile 1-1 berabere kalarak sezonu tamamladı. Tümer Metin, yorumlar yaptı.

Tümer Metin: "Bir tek ben çalım atmadım, içinden geçti"

Tivibu Spor yorumcusu Tümer Metin, Antalyaspor-Galatasaray maçının ardından değerlendirmelerde bulundu.

Metin’in açıklamaları şu şekilde:

"İKİ HOCA DA AYNI ZAMANLARDA GELDİ"

"Maçın yorumlanacak bir tarafı yok. Şampiyon ve küme düşenler belliyken... Galatasaray ve Antalyaspor'un sezon değerlendirmelerini yapmak daha doğru olacak. Nuri hocanın gelişiyle Torrent'in Galatasaray'ın başına geçtiği zamanlar aynı olabilir. Birinin olağanüstü işler yaptığını gördük, nokta atışı transferleriyle bireysel performansları yukarı çekişiyle sahneyi iyi terk etmesiyle Nuri hocanın hakkını verelim. Torrent'in çerçevesinden aynı şeyleri söylemek imkansız. Bu tablo neden oluştu? Sezon boyunca söylediğimiz kadro mühendisliğinin olmayışıyla... 'Taylan, Berkan, Pulgar orta sahası seni nasıl öne götürebilir?' Bunu sorguluyoruz. Santraforun 9 kez topla buluşmuş, gol yok, Gomis için diyorum. Zaten bunlar olsaydı, Galatasaray için daha farklı şeyler konuşacaktık. Hoca dokunuşunu görmek isterim. Bazı oyuncuların performansı yukarı çıktı mı mesela, bence çıkmadı. Berkan istikrarlı mesela ama Galatasaraylı herkes Berkan oynadığı zaman 'Saç baş yoldurdu' dediler. İstikrarlı ama yeterli değildi. Oyun anlamında Torrent, bir şey kattı mı? Fatih hocadan sonra Galatasaray oyununa bir şey katıldı mı, orada da yeller esiyor. 'Bu takımın içi boşaltılmış' dedi. 'Takımın yapabilitesi bu kadar' diyor, o zaman 'Teknik adamlık meziyetlerinizi nerenizden okuyacağız?' diye onu soruyorum"

"BEN BUNU NEYLE ANLATAYIM?"

"Giden hocanın ardından en ufak bir gelişim göstermemiş, şapkadan tavşan çıkaran bir performans da göremedik. Ben, hoca değiştiği zaman oynamayan oyuncuların kendini ispat etme sevdasıyla silkelendiğini hep gördüm. Maçın bitmesine 1 dakika varken Barış Alper Yılmaz'ı oyuna attı. Bunu neyle anlatayım? Düzen böyleyse deyip Torrent de işi saldı. 'Mevcut buysa ben de böyle devam ederim' dedi, 'Benden önce böyleydi madem, ceza da bana kesilmez' diye düşündü. Nuri Şahin övgüyü hak ediyorsa Torrent'i eleştireceğiz. Nuri hoca transferleriyle, kadro seçimiyle, duruşuyla, takımı idare edişiyle her şeyiyle iyi bir sezon geçirdi"

"TAYLAN 10'DAN 6'YA GEÇEMEMİŞ"

"Normalde 10 numara oynayan oyuncunun ensesinde sürekli markajda oyuncu vardır. Daha önceden pozisyon alman gerekir. Böyle oynarken 6 oynarsan biraz daha rahatlarsın. Hamsik 10 numaraydı Lyon'da, Trabzonspor'a geldiğinde nasıl bir 6 numara mesela. Taylan 10 numara oynarken 6'ya geçişi hiç yapamamış"

"G.SARAY'IN ÜÇLÜSÜNDE HİÇBİRİ YOK"

"Çok koşmak demek iyi mücadele ediyor demek değildir. Ben 10 numarada oynasam karşımda Taylan, Pulgar veya Berkan oynasın isterim. Suat Kaya mesela nasıl o bölgeyi kapatıyordu, çıkıp golünü de atıyordu, pas arasını kapatıyordu. Galatasaray'ın üçlüsünden bunlardan hiçbiri yok. Topu ceza sahası içine Gomis'e getirirsen o yapabilir ama oyuncu orada bir destek, bir çoğalma bir ince iş ister. Taylan, Pulgar, Berkan sezonun tamamını oynadılar, olmaz."

"ATLETİZM EN ÖNEMLİ EKSİKLİK"

"Galatasaray'ın en önemli eksikliği atletizm eksikliğiydi. Bir tek rakip arkası koşu yapabilen Kerem. Gomis, Taylan, Berkan, Cicaldau, Halil hepsi ayağına topu isteyen oyuncular. Bu kadar ayağına istersen, Manchester City gibi rakibi yaslayacaksın ki, ona göre oynarsın. Galatasaray, Avrupa maçlarında özellikle Nou Camp'ta blok halinde hareket edip rakip ataklarında savunulacak bölgeyi daraltmak üzerine düzeni kurdu. Türkiye'de bu taktikle şampiyon olamazsınız."

"BOEY'E BİR TEK BEN ÇALIM ATMADIM"

"Sacha Boey'e bir tek ben çalım atmadım. Haji Wright bugün içinden geçti, Trezeguet geçen maçta içinden geçti. Doğru savunma yapmak, topun arkasına geçmek çok büyük marifet değil. Stoperin sen hücumdayken rakip santraforun neresinde duruyor mesela, sıkıntılar burada"

Kaynak: habersarikirmizi.com
 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2022, 20:46
YORUM EKLE